COVID-9 en CrossFit Nederland semi-lockdown week 1

 • door
Foto: Tactical Games

De eerste week van de semi-lockdown zit er op. Natuurlijk een hele gebeurtenis die voor iedereen in het land gevolgen had en heeft. In deze blog post wil ik inzoomen op de gevolgen voor ons als CrossFit atleten, CrossFit coaches en CrossFit affiliate owners (box eigenaren).

Richtlijnen RIVM

Zondagavond 15 maart viel het doek voor de CrossFit boxen in nederland. Via een televisie uitzending en natuurlijk ook via alle andere kanalen die tot hun beschikking staan maakte de overheid de nieuwe richtlijnen en maatregelen bekend die ons in staat moeten stellen om de uitbraak van het COVID-19 virus ofwel het Corona virus in te dammen. De maatregelen houden in dat onder andere alle scholen, eet- en drinkgelegenheden én sportscholen en gyms per direct moesten sluiten. De maatregelen gelden van zondag 15 maart tot en met maandag 6 april.

Waarom deze maatregelen?

De intentie van deze maatregelen is om een piek in de besmettingen tegen te gaan en het aantal besmettingen dus zo veel mogelijk uit te smeren over een langere periode. “Flattening the curve”. Dit om onder andere ervoor te zorgen dat onze gezondheidszorg en medische voorzieningen niet overbelast worden. In simpele taal: we willen italiaanse taferelen proberen te vermijden waarbij er niet genoeg bedden/hulp/faciliteiten zijn om de patiënten die zwaar getroffen zijn te kunnen helpen. 

CrossFit Nederland

Dus plots moesten alle CrossFit boxen dus op maandag 16 maart gesloten blijven. Dat had en heeft heel wat gevolgen. Natuurlijk wil ik eerst even voorop stellen dat wij als CrossFitters uiteraard maar een kleine groep sporters en ondernemers zijn in het grote geheel. Van topsporters tot sportteams, sportbedrijven en coaches tot ondernemers in de horeca en toeristische branche, iedereen voelt het. Die moeten enorme klappen incasseren met als gevolg een hoop stress en onzekerheid. Alle sport plat betekent dat onder andere de Eredivisie voetbal competitie stilstaat, het EK voetbal een jaar later wordt gehouden en grote tennistoernooien niet door gaan om maar een paar voorbeelden te noemen. Daar zijn echt miljoenen euro’s mee gemoeid en duizenden mensen worden gedupeerd. Dus als CrossFit nederland zijn wij natuurlijk maar een klein eilandje in deze grote oceaan van sport in de storm die nu over ons heen raast. Maar als CrossFit coach, atleet en ondernemer focus ik me even op “ons”. 

Onrustig weekend 

Het hele weekend (14 + 15 maart) was het al onrustig op sociale media. Veel box eigenaren stonden al in dubio om dicht te gaan of niet. Er werd al nagedacht om lessen te draaien in kleinere groepen zodat er meer ruimte tussen de atleten zou kunnen worden gecreëerd en ik heb zelf op die vrijdag heel wat winkels afgelopen om nog desinfecterende sprays en doekjes etc te scoren voor onze eigen box. In het kort heb ik, online en in gesprekken met coaches en eigenaren, drie globale “lines of reasoning” kunnen spotten dat weekend:

 1. We gaan dicht en nemen onze verantwoordelijkheid want we willen zo veel mogelijk besmetting tegengaan om onszelf te beschermen, onze leden en onze kwetsbare medemensen
 2. We gaan (nog) niet dicht maar we nemen extra maatregelen zoals oa kleinere groepen om voldoende afstand houden te borgen, extra tijd tussen de lessen zodat er miner kruisverkeer is tussen mensen die komen en gaan, minder lessen om zo veel mogelijk verkeer van mensen in te dammen en hygiëne verscherpen
 3. Al deze maatregelen helpen niet, besmet wordt je toch, we nemen extra maatregelen maar als we niet door de overheid gedwongen worden blijven we gewoon open en draaien door zoals altijd

 

Nadat het hoge woord eruit was zondagavond was er geen ontkomen meer aan. Alle CrossFit boxen op slot. Of toch niet? De reacties die hieruit volgden waren globaal gezien in te delen in deze twee categorieën: 

 1. We gaan dicht en communiceren dit zo snel mogelijk aan onze leden, we gaan nu onszelf focussen op hoe we van waarde kunnen blijven voor onze community
 2. We gaan gedeeltelijk dicht en bieden nog personal training aan en proberen, via bijvoorbeeld buitentrainingen en training op de parkeerplaats buiten in kleine groepen met voldoende afstand, gedeeltelijk te blijven draaien

 

Abonnementen

Laten we niet om de hete brij heen draaien: hoe zit dat met de abonnementen?? 

Leden: okee dus de box is 3 weken dicht. Misschien wel langer. Maar ik heb wel al betaald voor de maand maart en het is zo april. Hoe zit dat nu met mijn abonnement? Ik betaal maar kan geen CrossFit lessen meer volgen? Zal ik mijn abonnement stopzetten? Pauzeren? Wat als het veel langer gaat duren? 

Box eigenaren: we weten niet hoe lang dit gaat duren maar we gaan proberen de leden toch te kunnen blijven voorzien van training thuis. Hopen dat ze hun abonnement niet gaan stopzetten of pauzeren want dat betekent minder of geen inkomsten en het runnen van een box is toch al geen vetpot. En hoe misschien straks deze pauze te compenseren? Credits erbij? Misschien gratis een paar clinics of workshops? Liefst met zo min mogelijk kosten want het is allemaal al lastig genoeg financieel gezien, zeker als het langer gaat duren…

Zou mooi zijn als er niemand zijn abonnement of lidmaatschap stopzet of op pauze zet en diverse box eigenaren kregen al hele mooie mails en berichten van leden die aangeven hun box te zullen steunen en hun abonnement niet stop zullen zetten. Maar ik denk dat we realistisch moeten zijn als ondernemers en ook moeten accepteren dat we toch stopzettingen en afzeggingen zullen krijgen. En aan de berichten te zien die dít weekend voorbij komen is dat helaas ook het geval. Gelukkig nog maar sporadisch en laten we hopen dat dat zo blijft.

Lang leve het internet

Okee en nu? Elke dag online een WOD plaatsen? Voedings- en movement coaching tips? Via video of via mail of via video en mail? En de PT’s? 

Omdat de boxen nu dus dicht zijn zie je allerlei creatieve manieren die de affiliates aangrijpen om toch van waarde te zijn voor hun communities. Met de box en gym op slot hebben de mensen niet de toegang tot attributen zoals kettlebells en halterstangen. Want niet iedereen heeft thuis een home gym of garage gym tot zijn beschikking dus de coaches zullen hun programming moeten aanpassen aan beperkte middelen, beperkte ruimte en laten we eerlijk zijn: beperkte motivatie. Alles is al weird genoeg en dan ook nog al je meubels aan de kant schuiven voor een 10 minuten AMRAP is niet waar iedereen (in het gezin) op zit te wachten. En dat is te zien aan wat de boxen hun leden aanbieden of in ieder geval wat te zien is op social media: laagdrempelige #stayathome workouts. Onder andere:

 1. Elke dag een complete les en/of WOD via social media
 2. Elke dag extra content over die les en/of WOD via video
 3. Via e-mail een complete les en/of WOD of een weekprogramma
 4. Elke dag een live video uitzending via oa Instagram live, Facebook live of Youtube live

Ook leuk om te zien hoe coaches hun atleten aansporen om het keukengerei tot meubelstukken in te zetten in de workouts:

 
 
 
 
 
Dit bericht bekijken op Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Finish the week with a Bang! 💥 Post your scores in the comments below and tag @stayathomewod @crossfitwildhearts #stayathomewod #strongertogether

Een bericht gedeeld door Stay at Home WOD (@stayathomewod) op

Wat zijn de pro’s en cons van de manieren die de boxen gebruiken om hun leden te voorzien van waarde in deze sluitingsperiode?

 1. Via social media een les en/of WOD plaatsen zorgt er niet alleen voor dat je leden de training te zien krijgen maar laat ook zien dat je je best doet om je leden aan de gang te houden en kan ook niet-leden voorzien van training/beweging. Je hoeft het maar 1x te maken en plaatst het op de platformen die je gebruikt. Of je maakt zelfs alle posts in 1x en plant ze in via speciale software
 2. Met een video kun je ook nog meer verdieping en verbinding aanbieden door middel van coaching en bewegingstips en een persoonlijke touch door letterlijk en figuurlijk je gezicht te laten zien. Nadeel is dat het maken en editen van video veel tijd en energie kost, zeker als je er geen ervaring mee hebt. Per platform zijn er ook beperkingen wat betreft video en dat zul je per platform moeten bekijken. 
 3. Via mail hou je je lessen en content exclusiever en meer gesloten. Nadeel is dan ook precies dat. Verder ziet niemand wat en of je je leden nog meerwaarde biedt in deze “pauzetijd”. Mails kun je ook inplannen en je kunt er allerlei content in verwerken zoals foto’s, koppelingen naar Youtube of naar blog posts op de site van je box
 4. Live uitzendingen bundelen alle kenmerken van punt 1 en 2 bij elkaar en biedt nog twee extra krachtige elementen: het community gevoel door te zien wie er allemaal mee doet en meekijkt (te zien in de comments en wie er aanwezig is) en het live aspect creëert urgency en accountability: om 19 uur live training betekent dat mensen elkaar mobiliseren en toeleven naar dat ene moment dat de coach en de leden die meedoen “aanwezig” zijn. Bijkomend voordeel is dat je video’s niet gemonteerd hoeven worden en dat het heel erg echt en eerlijk over komt: versprekingen en/of bloopers horen erbij en maken het juist zo krachtig. Nadeel is natuurlijk dat er wat meer bij komt kijken omdat live dus ook echt live is: je moet dus op het tijdstip echt fysiek aanwezig zijn en het vergt wat meer kennis van de diverse platformen. Ook is een live “show” geven ook niet voor iedereen weg gelegd, het moet bij je passen

Zelf hebben we bij Primal gekozen voor elke werkdag een live CrossFit les om 9 uur ‘s morgens en om 19 uur ‘s avonds en in het weekend om 10 uur in de ochtend. Plus live Q&A’s over onder andere voeding met externe experts: 

 
 
 
 
 
Dit bericht bekijken op Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Live lessen online!!! • • • Beste primates! Aangezien we 3 weken de box moeten sluiten zijn we op zoek gegaan naar manieren om samen te blijven trainen. En onze taak voort te zetten om jullie daarin te blijven leiden en van waarde te zijn. Wij hebben gekozen voor live lessen via Instagram en Facebook live. Dus: 📽 elke werkdag om 9 uur ‘smorgens en om 7 uur ‘savonds een live training en op zaterdag en zondag om 10 uur 📱hier op instagram live en op FB live in onze Primal Members groepspagina 🏠 in je huiskamer, slaapkamer, garage of washok 💬 vragen en opmerkingen kun je via de chat op insta en FB gewoon stellen 🤸🏻‍♀️ doe je sportoutfit aan inclusief Nano’s, Metcons, zweetbandjes en coole sokken 💯 heb je attributen bij de hand: touwtje, kettlebell, dumbbell, foam roller etc. leg het klaar Heb je vragen, stel ze gerust. We’re here! We laten ons niet zomaar klein krijgen door een kleine kink in de kabel. Ik zie jullie bij de lessen. Let’s GO! #crossfit #weert #samensterker #neveroutofthefight #fuckcorona

Een bericht gedeeld door Primal (@primal_nl) op

Personal training

Over personal training bestaat wat onduidelijkheid. En dat is niet zo raar. Het RIVM geeft aan dat de sportscholen dicht moeten maar geven aan dat personal training dus 1-op-1 of in hele kleine groepen wel mag. Wat een beetje tegenstrijdig is omdat ze ook aangeven dat we sociaal contact moeten beperken, zelfs vermijden. Als gevolg daarvan zijn er personal trainers en personal training studio’s die wel gewoon hun business laten draaien en zelfs via social media uitbundig laten weten dat zíj wél gewoon training aan blijven bieden terwijl de sportscholen dicht zijn. Toch zetten de meeste CrossFit boxen ook hun personal training trajecten even op ijs. De personal trainers die er wel voor kiezen om de oproep op sociale isolatie en het vermijden van sociaal contact op te volgen stappen over op online begeleiding op het gebied van voeding en training.

Endure and adapt

De eerste week zit er op. Natuulijk is dit niet echt waar je als atleet, coach of box eigenaar op zit te wachten. Maar constante verandering is de enige constante factor en zie het als een test om te zien of je training écht on point was. Dit is de tijd om al die CrossFit kreten te laten werken: expect the unexpected, prepare for the unknown and unknowable, endure and adapt. Focus op wat wel kan en niet op wat niet kan en misschien zijn er nieuwe kansen die zich voor doen of die boven komen drijven omdat ze verstopt zaten onder de sleur van het alledaagse.

En helaas laten de meest recente cijfers over de besmettingen niet zo’n rooskleurig beeld zien wat betreft de maatregelen tot nu toe: veel nieuwe besmettingen en helaas veel nieuwe slachtoffers. Het zou niet als gehele verrassing komen als de maatregelen worden verscherpt. En hoe crossfittend Nederland de komende week doorkomt lees je volgende week.

Train ze!

 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *